MIT artık robotları ve droneları 3D yazıcıdan üretecek

MIT’in Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan (CSAIL) araştırmacılar, kendi başına tamamen işlevsel dronelar, robotlar ve diğer elektronik cihazlar üretebilen bir sistemi tanıttı.

LaserFactory, adından da anlaşılacağı gibi, cihazları tasarlamak için yazılım paketi ve bunları hayata geçiren bir makine içeren iki bölümlü bir lazer kesiciyle karşımıza çıkıyor.

Kullanıcılar, önceden yüklü gelen kütüphane içerisinden bir cihaz tasarlayabilir; devre ve elektrik hatlarını ekleyebilir ve bir 2D editör ile bazı ince ayarlar yapabilir. Projeniz hazır olduğu zaman, gerekli dosyayı LaserFactory cihazına gönderebilirsiniz. Lazer kesicinin yanı sıra sistem; devreyi yazdıran ve bileşenleri bir araya getiren bir cihaz da içeriyor.

LaserFactory nasıl çalışıyor? Gerekli şekli keser, devre izleri için gümüş çizgiler ekler, bileşenleri yerleştirir ve gümüşü sertleştirerek cihazı tamamlamak için kullanıma hazır hale getirir. Sistemi gösteren Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) videosunda görüldüğü gibi, bu sistem droneu inşa eder etmez bir drone havalanabilir.

 

MIT, arama ve kurtarma operasyonları, hızlı bir şekilde teslimatlar için ve daha fazla insansız hava aracı inşa etme yeteneği gibi çeşitli kullanım alanlarına işaret ediyor. Tasarımcılar ve yapımcılar, artık katlanabilir yapıların oluşturabildiğinden daha hızlı üretim yapılabileceğini; giyilebilir cihazlar gibi elektronik ürünleri hızlı bir şekilde üretip prototiplerini kısa sürede elde edilebilir olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, sistemin daha karmaşık, daha yoğun cihazlar üretebilmesi için devre izlerinin kalitesini ve doğruluğunu iyileştirerek LaserFactory‘yi daha da kullanışlı hale getirmeyi planlıyor.

Schreibe einen Kommentar