İlk 3D baskılı çelik köprünün açılışı yapıldı

3D baskı (3 boyutlu) ile tasarlanan ürünler gün geçtikçe artıyor. Tasarımı bir hobi olarak gören insanlar evlerinde bu yazıcıları kullanarak çeşitli oyuncaklar, eşyalar tasarlıyor. Profesyoneller ise benzersiz tasarıma sahip ürünleri karşımıza çıkarıyor. Elbette bu yeni teknoloji akımı çok çeşitli bir ürün yelpazesine sahip. Daha önce yazıcıda tasarlanan bir evin haberini yapmıştık. Son olarak ise Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan sıra dışı bir tasarım haberi geldi.

Hollanda Kraliçesi Maxima, Amsterdam’ın De Wallen bölgesindeki kanalın üzerine yerleştirilen ilk 3D baskılı çelik yaya köprüsünün açılışını yaptı.

Robotik ile kaynağı birleştiren mühendisler köprüyü eklemeli üretim isimli 3D baskı tekniği ile oluşturdu. MX3D şirketinin geliştirdiği köprünün uzunluğu ise 12 metre olarak açıklandı. Şirketten Tim Geurtjens, bu sıra dışı köprünün yeni teknolojinin olanaklarını gösterdiğini söyledi. Şirket, köprü yapımında 4 bin 500 kilogram paslanmaz çelik kullandıklarını da ekledi.

MX3D Köprüsü, piyasada bulunan dört endüstriyel robot tarafından inşa edildi. 4 yıldır yapım aşamasındaki köprünün basılması ise altı ay sürdü. Amsterdam’ın merkezindeki Oudezijds Achterburgwal kanalı üzerindeki yerine geçen hafta taşınan yapı, şu anda yayalara ve bisikletlilere açık.

Baskı tamamlandıktan sonra Imperial College Londondan bir ekip köprüye sensörler yerleştirdi. Böylece, insanlar köprünün üzerinden geçerken ve hava değişimi oldukça yapının gerilimi, hareketi, titreşimi ve sıcaklığı izlenecek. Toplanan veriler araştırmacıların ve mühendislerin köprünün ‘sağlığını‘ gerçek zamanlı olarak ölçmesine, kullanım ömrü boyunca nasıl değiştiğini izlemesine ve halkın 3D baskılı altyapı ile nasıl etkileşime girdiğini anlamasına olanak sağlayacak.

Mühendisler elde ettikleri verileri ilerleyen zamanlarda geliştirecekleri yeni yapılar için kullanacak. Ayrıca tasarımcıların 3D baskılı çeliğin daha büyük ve daha karmaşık bina projeleri için nasıl kullanılabileceğini anlamalarına yardımcı olacak. Bununla birlikte, Imperial College London açıklamada köprüyü “canlı laboratuvar” olarak tanımladı.

Köprü, daha önce kanalda yer alan köprü yenilenene kadar 2 yıl boyunca yerinde kalacak. Amsterdam belediye meclis üyesi Micha Mos ise köprü hakkında umutlu konuştu. Çünkü söz konusu bölge şehrin köhne kulüpleri ile biliniyor. Bu yeni 3D yazıcı ile geliştirilen köprü yeni turistlerin gelmesini sağlayabilir.

Schreibe einen Kommentar