Ford elektrikli araç yatırımlarını artırıyor

Elektrikli araç piyasasındaki yatırımlarına hız kesmeden devam eden Ford, yeni bir satın alım anlaşması gerçekleştirdi. Şirket California merkezli elektrikli araçlar için şarj yönetimi ve filo izleme yazılımı sağlayıcısı Electiphi‘yi satın aldığını açıkladı.

Ford tarafından gerçekleştirilen anlaşmaya göre Electriphi’ye ait olan ekipler ve hizmetler, ticari müşteriler için ortaya konulan Ford Pro‘ya entegre edilecek. Ford Pro ile şirket, elektrikli araç filolarına geçişe yardımcı olmak için teknolojisini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Satın almayla ilgili açıklamalarda bulunan Pro CEO’su Ted Cannis, “Ticari müşteriler filolarına elektrikli araçlar ekledikçe depo şarj seçenekleri de istiyorlar. Ford’un Electriphi teknolojisinin yardımıyla filo depo şarjı için tek kaynaklı bir çözüm olma amacı da sağlanmış oldu” ifadelerini kullandı.

Ford’un Electriphi‘yi satın alması, şirketin Transit minibüsleri F150 kamyonetlerinin tamamen elektrikli versiyonlarını piyasaya sürdüğü bir dönemde geldi. F150 Lighting Mayıs ayında piyasa çıktı ve şirket, tanıtımdan sadece bir hafta sonra 70 bin rezervasyon aldı.

Şirket ayrıca, Mayıs ayında 2025 yılına kadar iki platform dahil olmak üzere e-mobiliteye 30 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Proje arabalar, SUV’ler, kamyonetker ve dağıtım araçları gibi hacimli modeller için bir modüler platform ve büyük kamyonetler için başka bir özel platform içeriyor.

Schreibe einen Kommentar