Adidas, 3D yazıcı ile ‘hileli’ koşu ayakkabısı üretti

Adidas, 3D baskı teknolojisi üzerine çalışan Carbon ile 4 yılı aşkın süredir iş birliği yapıyor. Alman spor giyim markası, bu ortaklıkla koşu için hileli diyebileceğimiz bir model geliştirdi. Adidas, 3D yazıcı ile ürettiği spor ayakkabıda dikey darbeyi, yatay olarak ileri harekete yönlendiriyor.

Diğer yandan ayakkabının tasarımı da ilgi çekiyor. Delikli bir tabana sahip ürün, dikkat çeken görünümüyle birlikte konfor için de birtakım avantajlar getiriyor.

3 boyutlu baskı teknolojisine Adidas’ın da son yıllarda odaklandığını görüyoruz. Marka yeni modelinde ise konfor ve tasarım unsurlarının yanı sıra koşu performansını öne çıkarıyor. Ancak bu özellik dış basında ‘hile’ tanımıyla da yankı buldu.

Adidas 3D yazıcı ile ayakkabı üretti

Spor giyim firmasının tanıttığı ürün, Calgary Üniversitesi‘nde teste girdi. Adidas tarafından 3D yazıcı ile üretilen spor ayakkabı teste göre; ileri hareket, sürtünme kuvveti ve koşu ekonomisi noktalarında avantaj sağlıyor. Bu durum ise ayakkabının 4DFWD orta tabanı sayesinde ortaya çıkıyor.

Ayakkabı 3D yazıcıdan çıkan tabanıyla, dikey baskı kuvvetini ileri harekete dönüştürüyor. Dolayısıyla koşu performansında artı sağlıyor.

Adidas’ın konfor tarafını da atlamadığını belirtelim. Markanın 3D yazıcıyla ürettiği tabana ek, üst taraf polyesterden yapılıyor. Böylece ayakkabı, çorap benzeri bir uyumla giyilebiliyor ve rahat bir kullanım vaat ediyor.

Schreibe einen Kommentar