3D yazıcıyla yapılan evin kiracısı belli oldu

Hollandalı bir aile, Avrupa’nın tamamen 3D yazıcısıyla inşa edilmiş ilk evine taşındı. Elize Lutz ve Harrie Dekkers çifti pencereli bir kayayı andıran 94 metrekarelik, iki yatak odalı evde yaşamaya başladı.

Emekli esnaf olan 70 yaşındaki Elize Lutz ve 67 yaşındaki Harrie Dekkers, perşembe günü iki yatak odalı bungalovlarının kapısını uygulama üzerinden açmalarını sağlayan dijital anahtarlarını aldı. Lutz, ev için “Çok güzel” ifadesini kullanırken; Dekkers ise “Tıpkı bir sığınak gibi. Güvende hissettiriyor” dedi. Hollandalı çift, evi altı aylığına kiraladı. Çift eve aylık 800 Euro (7.970 TL) ödeyecek.

Kaya şeklindeki ev, 3D baskı teknolojisi kullanılarak yapılmış, taşıyıcı duvarlara sahip ilk yasal olarak yaşanabilir mülk özelliğine sahip. Ev, inşaat firması Saint-Gobain Weber Beamix tarafından Eindhoven banliyösünde, Beatrix kanalı kenarındaki bir arsa için planlanan beş evden ilki. Bu ilginç yapı Eindhoven’daki bir fabrikada katman katman basıldı. Hollandalı inşaat firması Van Wijnen tarafından bir temel üzerine yerleştirildi. Daha sonra bir çatı ve pencere çerçeveleri takıldı. Ardından son rötuşlar uygulandı.

Weber Benelux’un Genel Müdürü Bas Huysmans, “Bu evi ne kadar sürede basabileceğimize bakarsanız sadece 120 saat sürdü. Dolayısıyla tüm öğeleri tek seferde basmış olsaydık, beş günden daha kısa sürerdi. 3D yazıcının en büyük faydası, yemek yemesine, uyumasına ve dinlenmesine ihtiyaç duymamasıdır. Yani bundan sonraki evi beş gün sonra basabiliriz.” dedi.

Eindhoven belediyesinin konut ve mekansal gelişiminden sorumlu Belediye Meclisi Üyesi Yasin Torunoğlu, ”3D baskılı ev ile artık geleceği belirliyoruz. Kendi isteklerinize göre uygun fiyatlı evlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz.” dedi.

Son 2 yıl içerisinde Fransa ve ABD‘de 3D ev çalışmaları hız kazandı. Fakat Hollanda’daki bu eve kadar tamamı 3D yazıcılardan inşa edilen bir ev inşa edilmemişti. Şimdi ilk kiracısını alan evin gelecekteki diğer projelere de örnek olacağı düşünülüyor.

Schreibe einen Kommentar