3D yazıcılar için model kütüphaneleri

İşiniz, projeniz veya hayal gücünüz için tasarladıklarınızı, oldukça rahat bir şekilde 3D yazıcılar sayesinde üretebilirsiniz. Bunun için 3D yazıcı haricinde ihtiyacınız olan tek şey bir 3D model dosyası olacak.

Üç boyutlu tasarım yapabilmeniz için ücretli veya ücretsiz birçok uygulama mevcut. Üç boyutlu tasarım yapamıyor veya yapmakta zorlanıyorsanız başka kişilerin hazırlamış olduğu dosyalardan faydalanabilirsiniz. Sizler için yazımızda üç boyutlu model kütüphanelerini listeledik.

En büyük model kütüphanesi olan Thingiverse üzerinde 2 milyonu aşkın model bulunmaktadır. Farklı kategori ve türdeki modelleri ücretsiz indirebilirsiniz. Hatta üyelik oluşturmanıza bile gerek kalmadan modellere erişebilirsiniz. Kendi projenizin veya hayal gücünüzün ürünlerini bu kütüphaneye ekleyebilirsiniz. Fakat kendi koleksiyonunuzu oluşturmak için üyelik oluşturmanız gerekiyor. Zira sitede anonim yüklemelere yer verilmiyor.

Başta oyun ve dizi-film karakterlerinin modelleri olmak üzere birçok ücretli ve ücretsiz 3D model içeriyor. Beğendiğiniz oyun veya dizi-film karakterinin modelini edinip üç boyutlu yazıcıda baskısını yaparak aksesuar koleksiyonu oluşturabilirsiniz.

Tasarımlara erişebilmeniz için siteye üye olmak gerekiyor. Model kütüphanesi hızla gelişen sitede üç boyutlu modellerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Tabii kar amacı gütmez iseniz ücretsiz olarak da diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Modellerin kalitesi, detayları ve karmaşıklığına bağlı olarak ücretlendirmeler yükselmektedir.

CG Trader, diğer model kütüphanelerine kıyasla daha profesyonel tasarımları içeriyor. Üç boyutlu tasarımlarınızı bu sitede paylaşıp hatta satışa çıkarabilirsiniz. Diğer kullanıcıların paylaştığı ücretli veya ücretsiz modellere erişebilmeniz için siteye üye olmanız gerekmektedir. Genellikle profesyonel modeller olmasına rağmen 240 bini aşkın ücretsiz model içermektedir.

Sitede, kendin yap proje tasarımlardan daha çok dekoratif veya gündelik kullanıma hitap eden tasarımlar mevcut. Örneğin minik saksı modelleri gibi. Sitedeki tasarımlara erişebilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Ücretli ve ücretsiz birçok modelin bulunduğu siteye sizde tasarımlarınızı yükleyip, satışa çıkarabilirsiniz.

Site “Profesyonel tasarımcılar, mühendisler, üreticiler ve öğrencilerden oluşan en büyük çevrimiçi topluluk” sloganıyla daha çok mekanik parça tasarımlarını içeriyor. Sitede 4 milyonu aşkın tasarım dosyası mevcut. Bütün tasarım dosyaları tamamen ücretsiz. Ancak modellere erişmeniz için siteye üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Erik de Brujin tarafından işletilen sitede 15 binden fazla baskıya hazır model bulunmaktadır. Erik de Brujin 3D yazıcı pazarında önemli bir paya sahip olan Ultimaker markasının kurucu ortağıdır. Tamamı ücretsiz olan modellere siteye üye olmadan bile erişebilirsiniz.

Bu model kütüphanesini listedeki diğer sitelerden farklı kılan özellik Türkçe dil desteği sunun tek kütüphane olmasıdır. Baskıya hazır ücretli veya ücretsiz birçok model içeren sitede kendi tasarımlarınızı satışa çıkarabilirsiniz. Sitedeki tasarımlara erişebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Daha fazla model sitesi mevcut fakat kütüphanesi geniş olan ve profesyonel model içerenlere yer verdik. Gözümüzden kaçan veya listemizde yer alması gerektiğini düşündüğünüz model kütüphaneleri varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Schreibe einen Kommentar